Zastosowanie siłowników beztłoczyskowych

Siłowniki pneumatyczne beztłoczyskowe to specjalistyczne napędy pneumatyczne, które znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Siłowniki pneumatyczne beztłoczyskowe ą wykorzystywane w wielu urządzeniach i maszynach, można je również z powodzeniem stosować do automatyzacji linii produkcyjnych i w procesach technologicznych. Jakie są największe zalety tego rodzaju siłowników?

Czym są siłowniki beztłoczyskowe

Siłowniki pneumatyczne to elementy wykonawcze w układach pneumatycznych. Dostarczają one energię mechaniczną dzięki wykorzystaniu energii sprężonego powietrza. Ze względu na rodzaj ruchu roboczego można sklasyfikować siłowniki na liniowe jednostronnego działania i liniowe dwustronnego działania, kątowe i krzywoliniowe. Ze względu na rodzaj tłoka można wymienić siłowniki tłokowe, beztłokowe i nurnikowe.

Według innej klasyfikacji można wyróżnić kilka podstawowych rodzajów siłowników pneumatycznych: siłowniki znormalizowane, siłowniki kompaktowe, siłowniki obrotowe, siłowniki wahadłowe i siłowniki beztłoczyskowe.

Charakterystyczną cechą siłowników beztłoczyskowych jest to, że umożliwiają one przemieszczanie ładunku na całej swojej długości. Jest on poruszany przez sprzężony z tłokiem siłownika suwak. Średnica tłoka siłowników beztłoczyskowych może wynosić od 18 do 63 mm.

Zalety siłowników beztłoczyskowych

Siłowniki beztłoczyskowe to napędy dwustronnego działania. W porównaniu z siłownikami tłoczyskowymi mają one kilka niepodważalnych zalet. Jedną z nich jest mniejsza waga i rozmiary. Dzięki temu można zaoszczędzić około 50% więcej miejsca. Ten rodzaj siłowników charakteryzuje się również większym skokiem. Skok jest wyrażany w milimetrach i określa odległość między maksymalnymi położeniami tłoka po obu stronach w siłowniku. Kolejnym atutem siłowników beztłoczyskowych jest to, że nie występuje efekt wyboczenia tłoczyska.

W porównaniu z innymi rodzajami siłowników mogą one pracować przy znacznie większych prędkościach. Siłowniki beztłoczyskowe mają duży zakres temperatur pracy, mogą pracować w temperaturach od -20°C do +80°C. Nowoczesne siłowniki są wykonane z trwałych, odpornych na uszkodzenia materiałów, dzięki czemu są one niezawodne i mają długą żywotność.

Dzięki swoim cechom siłowniki beztłoczyskowe są wykorzystywane wtedy, gdy niezbędne są długie przemieszczenia o wysokich prędkościach. Znajdują one zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu, m.in. w branży samochodowej, obróbce drewna czy w branży spożywczej.

Komenatrze